Nógrádi ízek, Palóc finomságok – gasztronómiai kalandozások a Sziráki Kastélyban
A Sziráki Kastély étterme messze földön híres jó borairól és gazdag finomságairól. A 62 férőhelyes étterem igazi időutazáson kalauzol végig, hiszen a hagyományos ételek és ízek mellett étlapunk széles választékot kínál minden gasztronómiai finomságból. Munkájukat sokan dicsérik. A Magyar Szakácsok és Cukrászok Szövetsége és a Gasztronómiai Újságírók Nemzetközi Szövetsége védnöki táblája is bizonyítja szakácsaik kiválóságát.
Ilyen környezetben pedig egyáltalán nem csoda, hogy brillíroznak a séfek! A páratlan környezet és az elragadó pinceétterem, alighanem irigylésre méltó munkakörnyezet a vendéglátós szakembereknek. Így az ott készülő ételek nem csak a szakértelemről, hanem mindarról a szeretetről is tanúskodnak, amit a helyi csapat nap, mint nap belecsempész az ételek javába. De nem csak emiatt lehet különleges dolog Szirákon főzni, a palóc hagyományok és a sokrétű helyi tradíciók igencsak gazdag inspirációforrás a konyhaművészetben. A Sziráki Kastély étlapján is számos nógrádi ínyencségekkel találkozhatunk.
Az egyik ilyen specialitás a Göcseji zsiványpecsenye, de a Kastély, mint legendás vadászparadicsom, csodálatos vad ételeket is kínál, ilyen például a Fokhagymás vaddisznósült erdei gombamártással. Az étterem különlegessége, hogy legyen akár fine dining vacsoraigényünk, vagy nagy fatálas hagyományos lakoma, ezeket ott mind megtaláljuk.
A most következő blogbejegyzésünkben három egyszerűen elkészíthető és ízletes tradicionális palóc receptet és a már fent említett Göcseji zsiványpecsenye receptjét hoztuk el nektek, de egy biztos: A Göcseji zsiványpecsenyét senki nem tudja olyan ízletesen elkészíteni, mint a Sziráki Kastély szakácsai. Mi kóstoltuk, páratlan élmény! Szeretettel ajánljuk, kóstoljátok meg!
Zöldbableves palócosan, csülökkel
Hozzávalók:
60 dkg csülök színhús,
2 fej hagyma,
30 dkg zöldbab,
250g burgonya,
2dl tejföl,
30g só,
20g fűszerpaprika,
5g köménymag,
2db babérlevél
Elkészítés: A csülökhúsról lefejtem a bőrt a zsíros részekkel együtt, apró kockákra vágom, egy edényben kiolvasztom. A bőr nélküli húst is felkockázom. A kiolvasztással nyert zsíron a finomra vágott vöröshagymát üvegesre pirítom, a tűzről levéve, elkeverem benne a fűszerpaprikát, a köménymagot, kevés vízzel felengedem.
Visszateszem a tűzhelyre, és zsírjára pirítom. Hozzáadom a kiolvasztott pörcöt és a nyers húst, majd kevés vízzel félpuhára párolom. Beleadom a megtisztított és kockákra vágott burgonyát, a feldarabolt zöldbabot, a babérlevelet. Amikor a hozzávalók megfőttek, a tejfölt belekeverem a levesbe. Forrón tálalom.
Ganca
Hozzávalók:
1 kg krumpli
kb. 1/2 kg liszt
só
zsír
A krumplit megfőzzük, mikor kész beletörjük a vízbe, amibe főztük és hozzákeverjük a lisztet. Amikor összeáll kiszaggatjuk és forró zsíron megpirítjuk.
Tetszés szerint pirított hagymával, tejföllel, túróval tálaljuk.
Pampuska (szalagos fánk)
Hozzávalók:
50 dkg liszt
3 db tojás
pici só
2 ek. porcukor
3 dkg cukros tejben felfuttatott
élesztő
8 dkg olvasztott vaj (vagy margarin)
2 ek. rum
1/4 liter tej
vaníliás cukor
olaj a sütéshez
A cukros langyos tejben felfuttatott élesztőt fakanállal összedolgozzuk a tojássárgákkal, hozzáadjuk a lisztet, apránként az olvasztott vajat, a cukrot, a rumot, a tejet és a sót. Nagyon alaposan kidolgozzuk, míg a massza el nem válik a fakanálról és hólyagosodni nem kezd. Ezután letakarva hagyjuk megkenni, utána gyúródeszkán hüvelykujj vastagságúra kinyújtjuk, lisztbe mártott fánkszaggatóval kiszaggatjuk. Letakarva ismét kelni hagyjuk, míg duplájára dagad. Közepét ujjunkkal kissé benyomkodjuk, és forró olajba kisütjük. Először fedő alatt süssük, utána fordítás után fedő nélkül, kiszedjük szűrőkanállal és vaníliás porcukorral megszórjuk. Ebből az adagból kb. 25 darab fánk lesz. A jó fánk sikerének a titka, hogy a helyiséget, az összes hozzávalót, alapanyagot és eszközt egyaránt melegen tartsuk. Különösen fontos, hogy a tészta meg ne fázzon. Barackízzel vagy szilvalekvárral fogyasszuk.
Göcseji zsiványpecsenye
Hozzávalók:
8 szelet 8-10 dkg-os sertéskaraj,
8 szelet füstölt szalonna,
16 karika vöröshagyma,
16 karika füstölt kolbász,
őrölt bors,
só,
étolaj a kisütéshez.
A sertéskarajt kb. 1 cm vastagra felszeleteljük, majd a szeleteket éles késsel kettévágjuk, úgy, hogy egyik oldalukon egyben maradjanak. A húst enyhén kiverjük, sózzuk, és megkenjük tört fokhagymával. A szalonnát kockákra vágjuk, és egy serpenyőben megolvasztjuk. Rádobjuk a finomra vágott vöröshagymát, és üvegesre pirítjuk. Közben a kolbászt egy pár percre vízbe tesszük, hogy a héját könnyen leszedhessük, majd felkarikázzuk és a hagymához adjuk. A kolbásztól függően sózzuk, borsozzuk, és finomra vágott petrezselyem zöldjével ízesítjük. Vigyázzunk a sózással, mert a kolbászhús is tartalmaz sót! A karaj egyik szeletére halmokat rakunk a kolbászos raguból, majd a másikat ráhajtjuk, és fogvájóval vagy hústűvel megtűzzük. Lisztbe mártjuk, és forró zsírban mind a két oldalát megsütjük. Tálalás előtt a hústűt eltávolítjuk, és a zsiványpecsenyét petrezselymes burgonyával kínáljuk.
Ha kedvet kaptatok egy meghitt éttermi hangulathoz, és hagynátok inkább a főzést a Sziráki kastély szakácsaira! Tekintsétek meg étlapunkat és ha titeket is rabul ejtettek az ínyenc fogások, foglaljatok asztalt éttermünkbe, teraszunkra, vagy pinceborozónkba. Várunk benneteket szeretettel!
Forrás: kastelyszirak.hu, www.videkize.hu, Az első három palóc receptet pedig a Kazári Nyugdíjas Klub gyűjtötte össze, köszönet érte!