Ilyen egy ínyenc húsmentes lagzi – bemutatkozik a vega, vegán esküvő
A vega vagy vegán esküvő hallatára bizonyára sokan meglepődnek, hiszen ez a napjainkban nagyon divatos életmód, étkezési szokás még egyáltalán nem számít bevett szokásnak, főleg ha esküvőről van szó. Ugyanakkor miért ne lehetne egy esküvő húsmentes vagy állati eredetű alapanyagoktól mentes (azaz vegán). A most következő blogbejegyzésünkben bebizonyítjuk, hogy bámulatos vendégvárókat és lakomákat lehet készíteni úgyis ha azok nem tartalmaznak húst vagy állati eredetű alapanyagot.
Kezdjük is egyből a vendégváró büfé jellegű fogásokkal. A különböző fűszeres zöldségkérmek mártogatóssal, a frissen sült perecek és pogácsák, valamint a magokkal bogyókkal, gyümölcsökkel dúsított saláták gazdag, színes buja vendégváró asztalokat teremthetnek egy esküvőn. Ezek ráadásul könnyűek mégis laktatóak, ugyanakkor nem nehezedik el tőlük a vendégsereg már ideje korán.
A vacsora előételéül is felszolgálható falatkákat, tekercseket, pedig különösen imádják a vendégek. Ne ódzkodjunk előételnek adni krémleveseket, hiszen egy csilis csokis sütőtökrémlevessel, vagy egy mentás borsókrémlevessel, vagy egy konyakmeggyes karfiol levessel nem igazán lehet mellélőni. A főételek és desszertek kiválasztásánál sem kell nagyon aggódni, hiszen rengeteg catering cég illetve szakácskönyv vagy gasztroblogger foglalkozik manapság kifejezetten vega, vagy vegán menüsorok kivitelezésével, vagy legalábbis receptjeinek bemutatásával. Mi most mutatunk pár ötletet, inspirációt és egy menüsort is, Stőhr Gréta vegán szakácsnő ajánlásával
A vegán esküvő előnyei:
– saját magad állíthatod össze az esküvői ételeket, akár saját kedvenc receptjeid alapján,
– az alapanyagokat a helyi piacról, kosár-közösségektől, de akár közvetlenül a termelőktől is beszerezheted, ellenőrizve az élelmiszerek minőségét,
– végre lehetőséget kapsz, hogy bebizonyítsd az olykor szkeptikus rokonságnak, hogy bizony ti is finom, ízletes és kreatív ételeket esztek, amivel nagyon is jól lehet lakni,
– rengeteget lehet spórolni,
– ezen a napon is kitarthatsz az elveid mellett, hiszen ez a ti napotok, így a szeretteitek is bepillantást nyerhetnek különlegesnek számító életmódotokba,
– kijelölhetsz egy témát, ami alapján kreálod az esküvői menüt, ilyen lehet pl. ázsiai, olaszos, indiai vagy akár magyaros vonal is, ezeket fogásonként is variálhatod,
– Ha nyáron szervezitek az esküvőt, a friss zöldségek és szezonális gyümölcsök egész tárházából válogathattok, ami jócskán csökkenti a kiadásotokat.
Óriási siker lehet egy frissen sütött egészséges sütikből, perecekből, krumpliból álló sarok, ahol a vendégek kedvükre csemegézhetnek, a zöldségkrémek, szószok, saláták, tapasok tengerében. Ráadásul sokkal jobban szeretik a vendégek ha ők maguk állíthatják össze, melyik falat kerüljön a tányérjukra! Mint ahogy az alábbi képen is látszik egy állványra fellógatva ráadásul nagyon jól mutatnak a friss perecek, kalácsok. De ugyanígy készíthetsz zöldségnyársakat, amihez többféle mártogatóst is kínálhatsz.
Egyszerű és nagyszerű, egészséges és exkluzív a csokiba mártott mentalevél vagy citromfű levél.
Ennél aligha találsz olcsóbb, érdekesebb és egészségesebb desszertet!
Jöjjön hát egy menüsor Stőhr Gréta ajánlásával:
Előétel/Büfé: rukkolás sült tofutekercsek avokádókrémmel
Hozzávalók:
1 csomag (300 g) füstölt tofu
fél dl teriyaki- vagy szójaszósz
1 dl szójajoghurt
1 db félérett avokádó
1 dl kókuszolaj
150 gr rukkolasaláta
4 db közepes méretű torillalap
Elkészítés:
1. A füstölt tofut felkockázzuk, majd kókuszolajon aranybarnára sütjük egy teflonserpenyőben szójaszósz hozzáadásával. Ha kész, félretesszük.
2. Az avokádót félbevágjuk, kivesszük a magját és vékony csíkokra szeljük.
3. A tortillalapokat megkenjük szójajoghurttal, majd széltében kirakjuk egy sor sült tofuval, a következő sorba rukkolasalátát rakunk, majd a következőbe avokádószeleteket. A felénk eső részétől elkezdjük szorosan feltekerni a tekercseket, majd ha készen van, a közepétől kezdve kb. 4-6 ujjnyi vastag tekercsekre vágjuk.
4. Felállítva tálaljuk, tűzdeljük meg fogpiszkálóval.
Leves: minestrone leves (olasz zöldséges-gazdag zöldfűszeres leves)
Hozzávalók:
3 gerezd fokhagyma préselve
1 fehér hagyma apróra vágva
1 szál póré vékonyan karikázva
1 szál halványító zeller vékony karikákra vágva
3-4 szál sárgarépa szeletelve
2 bögre zöldségleves-alaplé
4 ek olívaolaj
3 bögre víz
3 bögre natúr paradicsompüré
3 paradicsom kockázva
2 cukkini negyedelve, majd karikázva
2 dl vörösbor
150 g bébispenót
1 bögre fejtett bab
1 ek oregánó
2 ek friss bazsalikom
1 kisebb csokor friss petrezselyem apróra vágva
1 bögre durum (tojásmentes) kagylótészta
friss bors
Elkészítés:
1.Egy fazékba olívaolajat hevítünk, majd a préselt fokhagymát rádobjuk, nagyon alacsony fokozaton 1 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a kétféle hagymát. Kb. 5 perc alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a zellerszárat és a sárgarépát. Kb. 5-10 percig pároljuk együtt.
2. Felöntjük a zöldségleves-alaplével, a vízzel, hozzáadjuk a vörösbort és a paradicsompürét meg a friss paradicsomot. Összeforraljuk, majd levesszük takarékra.
3. Hozzáadjuk a maradék zöldséget és a fűszereket (petrezselyem felét). Lassú tűzön kb. 40-50 percig főzzük.
4. Azalatt feltesszük a sós tésztavizet, kifőzzük al’ dentére a tésztát, leszűrjük, majd kisebb leveses tányérokba porciózzuk. Ha a leves kész, rászedjük a tésztákra, és megszórjuk friss petrezselyemmel, vegán parmezánnal. Rusztikus ciabatta pirítóssal isteni finom.
Főétel/Büfé: vörösboros szejtán stroganoff gnoccival
Hozzávalók:
400g szejtán (búzahús) csíkokra vágva
1 dl száraz minőségi vörösbor (cuvéé)
½ bögre aprított ecetes gyöngyhagyma
1 bögre zsülienre vágott csemegeuborka
350 g barna csiperkegomba szeletelve
fél dl szójaszósz
1 tk füstsó
5 ek borecet vagy balzsamecet
2 ek dijoni mustár
4 dl növényi szójatejszín
1 bio leveskocka
kókuszolaj
Elkészítés:
1. A szejtáncsíkokat elkeverjük a füstsóval és a szójaszósszal, félretesszük pácolódni (előző este az ideális).
2. Kókuszolajon megpirítjuk a gombát.
3. Egy nagyobb, tapadásmentes serpenyőben szintén kókuszolajon megsütjük aranybarnára a szejtánt, majd félretesszük.
4. Ugyanazt a serpenyőt, amiben a szejtánt sütöttük felhevítjük, beleöntjük a gyöngyhagymát, a borecetet és a száraz vörösbort. Közepes lángon folyamatosan kavargatva addig főzzük, míg el nem kezd sűrűsödni.
5. Ha eléggé besűrűsödött, hozzáadjuk a mustárt, kevergetjük pár percig, majd belekerülhet a növényi tejszín is. Kevergetjük tovább, míg a szószunk újra besűrűsödik.
6. Hozzáadjuk a leveskockát, a félretett sült gombát és a sült szejtánt is, beleöntjük a csemegeuborkát. 5 percig lassú tűzön kevergetve sűrítjük, ha túl sűrű, adhatunk hozzá még vörösbort. Elzárjuk a gázt, lefedve pihentetjük kb, fél óráig, hogy a szejtán beszívhassa a szósz egy részét.
7. A gnoccit kifőzzük, majd tálaláskor rászedjük a szejtános Stroganoff-mártást.
Desszert: őszibarackos pite
Hozzávalók:
2 bögre fehér tönkölyliszt
1 bögre teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 bögre nádcukor vagy xilit
1 csomag sütőpor
késhegynyi szódabikarbóna
fél bögre olvasztott kókuszolaj
2 tk őrölt fahéj
1 tk őrölt szegfűszeg
1 csipet friss szerecsendió
1 tk vanília aroma
2 ek almaecet
1 ½ bögre rizstej
1 kg érett sárgabarack megmosva, megszárítva, kimagozva és megfelezve
Elkészítés:
1. A sütőt előmelegítjük 185 fokra. Egy szilikon tepsibe gyümölcshúsos felükkel lefelé kirakjuk az őszibarackokkal a tepsi alját.
2. A száraz anyagokat (liszt, sütőpor, szódabikarbóna, nádcukor és fűszerek) és a nedves anyagokat (ecet, olaj, vanília aroma, rizstej) külön összekeverjük, majd adagolva hozzáöntjük a nedves anyagokat a szárazhoz, és csomómentesen elkeverjük.
3. A masszát ráöntjük a felezett barackokra, majd 35-40 perc alatt tűpróbáig sütjük.
Hagyjuk kihűlni, majd kifordítjuk és kockákra vágva tálaljuk.
Még több receptet itt találtok: Gréta konyhája – vegán életmód- és szakácskönyv.
Forrás és inspiráció: Pinterest.com, Gréta Konyhája – Stőhr Gréta, life.hu – köszönet érte!