Nyári Lovas Kalandok: Élmények a Vakáció Alatt
Alábbi írásunkban megpróbálunk összeszedni pár tippet, hogy mire érdemes odafigyelni, ha a szabadság alatt jön meg a kedv arra, hogy megismerkedjünk a lovaglással. Sok dolog, többek közt ez sem annyira egyszerű, mint amilyennek tűnik. Kifejtjük, hogy miért is nem.
A lovaglás megosztó dolog. Valaki vagy imádja és nem tudja abbahagyni, a másik véglet típusába tartozók pedig alig várják, hogy leszállhassanak a lóról, miután életükben először ráültek. Nem ritka az, hogy az ember kedve egy vidéki nyaraláson jön meg egy ilyesmihez, dacolva a tapasztalatlansággal.
Egy kis morbid humorral mondhatnánk, hogy a legelső lépés az, hogy kötünk egy biztosítást lovaglás előtt. A viccet félretéve tényleg hasznos lehet az elővigyázatosság. Ha már a lóra vitt minket a hév, ott is lehetünk kellően körültekintők. Először is nem szabad, hogy a mámoros száguldás magával ragadjon bennünket. Fél fülünk mindig legyen nyitva és hallgassuk figyelmesen a mögöttünk ügető oktató utasításait. A figyelmünk mellett lovagló-öltözékünkkel is tenni kell egy esetleges negatív történés kialakulása ellen: ha van rá mód, előnyben kell részesíteni a testhez simuló, hosszú szárú, vastagabb fajta nadrágot, majd abban lóra ülni. A meleg felső öltözék mellett ügyelni kell arra is, hogy a felvett cipő vastag legyen.
Fontos faktor az útvonal megtervezése is. Ha az oktató szabad kezet ad az útvonalat illetően, kerüljük a forgalmasabb részeket a községekben. A lovak könnyen ingerelhetők, ez pedig nem egyszer-nem kétszer vonta már maga után azt, hogy az állat ledobta hátáról az embert. Ne kísérletezzünk, menjünk a jól belátható, kevésbé forgalmas úton.
Az oktatás során továbbá, a kantárral megtanuljuk irányítani a ló mozgásirányát, valamint a felgyorsítási és lassítási technikákat is. Ne hősködjünk, nem minden a sebesség. A vágtáig ilyenkor még hosszú az út.
A kulcs tehát: lassan, de biztosan!